УРОК № 15 Клас 11
Тема. Створення програм
на введення та виведення даних
Мета: ознайомити учнів
з засобами введення даних з клавіатури і виведення на
екран, познайомити
з основними складовими алгоритму опрацювання величин, навчити
формувати зрозумілі і розгорнуті повідомлення програми, створювати екранні
форми для реалізації діалогу, сформувати уміння і навички роботи в середовищі програмування Паскаль;
розвинути логічне мислення, творчі здібності і пізнавальну активність, креативне мислення, вміння працювати кооперативно, сприяти
формуванню культури подання інформації на екрані; виховувати відповідальність за власний результат і
результат роботи товаришів, формувати емоційно-позитивний напрямок на практичну
діяльність, креативний
та неординарний підхід до вирішення поставленої задачі, культуру мови,
естетичні погляди, дисциплінованість; вимогливість до себе, творчі джерела
особистості.
Методи, використані на уроці:
Список літературних джерел:
1.
Всеукраїнська газета для вчителів
інформатики «Інформатика»//Науково-методичний журнал «Комп’ютер у сім’ї і
школі»
2.
Караванова Т.П. Інформатика.
Основи алгоритмізації та програмування 11 клас. – Шепетівка.: Аспект, 2007 –
192с.
3.
Ковалюк Т.В. Основи програмування
– К.:Видавнича група - BHV, 2005.
4.
Ривкінд І.Я., Лисенко Т.І.,
Чернікова Л.А., Шакотько В.В. Інформатика. 11 клас. Підручник для
загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Генеза, 2012 – 304с.
5.
Статті в Internet.
6.
Шост Д.М. Інформатика. Turbo Pascal 10-11
класи. — Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2003. — 160 с.
Тип уроку комбінований (Урок-змагання)
Обладнання та наочність: дошка,
комп'ютер, інструкції з ТБ в комп'ютерному класі, мультимедійний проектор,
аркуші паперу, таблиця результатів, медалі, інструкційні картки.
комп’ютерна презентація
Програмне забезпечення: Turbo Pascal
Очікувані результати: учні розуміють та застосовують оператори введення та
виведення даних, володіють культурою подання інформації на екрані, формують
зрозумілі і розгорнуті повідомлення програми, створюють екранні форми для
реалізації діалогу.
Структура уроку:
1.
Організаційний
момент. (2хв.)
2.
Актуалізація опорних знань. (5хв.)
3.
Мотивація навчальної діяльності. (3хв)
4.
Оголошення теми, мети, завдань уроку.
(2хв)
5.
Вивчення нового матеріалу. (12хв.)
6.
Закріплення нового матеріалу та
формування навичок роботи з програмою. (17хв.)
7.
Підведення підсумків уроку (2
хв.)
8.
Домашнє завдання (2хв.)
Хід уроку
Будь-яка гра – процес настільки ж захоплюючий, як пізнання і творення.
В. Головачов
І. Організаційний момент
Увага! Увага! Увага!
Тим, хто вчить інформатику,
Тим, хто навчає інформатиці,
Тим, хто любить інформатику,
Тим, хто ще не знає, що може любити інформатику,
Запрошуємо всіх присутніх на змагання
"Юний програміст". Не забудьте взяти з собою швидкість думки,
винахідливість, креативність, кмітливість та активність.
Правила гри:
жеребкуванням учні об’єднуються у дві команди, на різних етапах уроку
заробляють бали для своєї команди, команда з найбільшою кількістю балів – переможець і отримує медалі.
|
Завдання
|
Команда «Write»
|
Команда «Read»
|
|
Гра «Знайди Паскаля»
|
|
|
|
Вправа «Аркуш-рятівник».
|
|
|
|
Робота з підручником
|
|
|
|
Техніка безпеки
|
|
|
|
Творче завдання
|
|
|
|
Всього
|
|
|
Таблиця підготовлена на дошці
Проведення жеребкування: Хто вийняв з
кошика яку назву, до відповідної команди і належить.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. На попередніх уроках
ви ознайомилися з базовими структурами алгоритмів, із алфавітом, типами даних
та середовищем програмування мови Паскаль, із структурою програми мовою Паскаль
Зараз ми перевіримо рівень засвоєння вами знань за допомогою інтерактивної гри «Знайди
Паскаля». За кожну правильну відповідь 1 бал. Отже, увага на слайд.
Слайд 1
Занесення балів у таблицю
2. Наступна наша вправа
«Аркуш-рятівник». Обом командам я роздаю по аркушу паперу, де ви повинні
записати загальну структуру програми на мові Паскаль з поясненням кожного блоку
програми. Причому кожен учасник команди записує у послідовності лише один рядок
і пояснення до нього і передає наступному. Бал отримує команда, яка перша і
правильно склала структуру програми.
Очікуваний результат:
Program {ім’я програми};
Uses {список програмних модулів,
що використовуються};
Label { список міток};
Const { список
сталих величин - констант};
Type {описи
нестандартних типів даних};
Var {описи
змінних, що використовуються в програмі};
Begin {позначення
початку програмного блоку}
Clrscr {очищення екрану після
повторного запуску програми};
{програма – послідовність операторів}
End. {кінець
програми}
Занесення балів у таблицю
IІІ. Мотивація
вивчення теми (2 хв.) Слайд 2
На екрані
висвітлено фразу «Вітаємо учасників змагання "Юний програміст"».
Діти! Якими засобами
можна вивести цей напис на екран? (Відповіді учнів)
А чи можна запрограмувати
комп’ютер виводити такі фрази? (Відповіді учнів)
А ось як виглядає
програма, яка виводить цей напис:
Демонстрація
через проектор
Program privet;
Uses Crt;
Begin
Textbackground(5) ;
Clrscr;
textcolor(30);
gotoxy(29,12);
write(‘Вітаємо учасників змагання
"Юний програміст!"’);
End.
IV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Сьогодні ми навчимось
створювати такі програми в середовищі програмування Паскаль.
Тема уроку «Створення
програм на введення та виведення даних».
Мета нашого уроку:
·
ознайомитися з операторами введення та
виведення даних;
·
з
формати введення і виведення;
·
з
принципами створення форм для введення і виведення даних
·
розглянути приклади застосування операторів
введення та виведення даних;
·
навчитися
управляти виведенням значень на екран – задавати позицію для виведення, колір
літер і фону
·
створювати
програми на введення та виведення даних на прикладі заяви на зарахування до 11
класу.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником
Опрацюйте текст
підручника на с. 35-38 протягом 3 хвилин та знайдіть відповіді на запитання:
1. Який оператор використовується для
введення даних?
2. Який оператор використовується для
виведення даних?
3. Формат запису вказівки введення?
4. Формат запису вказівки виведення?
Бали отримує
команда, яка перша і правильно дає відповіді на питання
2. Міні-лекція з демонстрацією та елементами евристичної
бесіди
На основі програми «Про
себе» пояснюю принцип застосування вказівок введення та виведення. При цьому
учні допомагають у послідовності побудови програми та правилах запису.
Програма розв'язку даної
задачі мовою програмування Паскаль:
program task;
Var STl,ST2,ST3:string[10];
uses crt;
begin
textbackground (blue);
clrscr;
highvideo;
textcolor(red);
gotoxy (35,12);
writeln('Ivanov');
readln(STl);
normvideo;
textcolor (yellow+blink);
gotoxy(35,13);
writeln ('Petro')
readln(ST2);
textcolor (grine);
gotoxy(35,14);
writeln ('Petro')
readln(ST3);
end.
Результат виконання
програми демонструю через проектор.
VI. Закріплення нового матеріалу та
формування навичок роботи з програмою.
6.1.Інструктаж з техніки безпеки.
Наступний етап уроку – робота за
комп’ютерами.
Повторимо правила безпеки.
Увага на екран!
Учитель демонструє
малюнки неправильного поводження за комп’ютером, учні повинні їх
прокоментувати.
6.2. Завдання для практичної роботи
Скласти
програму, результатом якої є виведення на екран монітора заданого тексту.
Значення, вказані в “<…>”, задаються користувачем:
Директору
школи № <школа>
<прізвище
директора>
<прізвище
заявника>
ЗАЯВА
Прошу зарахувати мого сина (доньку) <прізвище> до <клас> класу Вашої
школи.
<дата> <прізвище
заявника>
Спочатку учні командою на
папері складають програму враховуючи думку та ідею кожного. Потім кожен
індивідуально на комп’ютері вводить отриману програму і демонструє її
виконання. За виконану програму кожен учасник команди має можливість принести
команді додатковий бал.
6.3. Гра «Морський бій».
Учень називає літеру та цифру
на перетині, яких знаходиться клітинка з питанням. Питання відкривається. Якщо
команда не в змозі дати відповідь то питання переходить до команди суперника.
На обдумування питання 5 секунд
VІІ. Підведення підсумків уроку
1) Оголошення результатів, визначення
переможців, виставлення оцінок.
Учасники
команди-переможця визначають хто в команді був найшвидший, найвинахідливіший, найкреативніший,
найкмітливіший та найактивніший та виставляють оцінки.
2) Рефлексія ( Метод
«Ланцюжок»)
-
На
сьогоднішньому уроці мені найбільш
запам’яталось ..
-
Сьогодні
я навчився…
-
Сьогодні
я зрозумів…
-
Було
легким..
-
Було
важким…
VІІІ. Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар